PATLICANIN FAYDA VE ZARARLARI

70′li yıllarda bir kitap okunuştum. “Şifalı bitkiler ve emraz” Kitabın baş sayfalarında şöyle bir hadis-i şerif vardı: “Patlıcanda şifa ve maraz(hastalık) vardır.Şifa için yerseniz fayda bulursunuz, maraz için yerseniz zarar görürsünüz.” Yıllarca bu konu kafama takıldı durdu. Patlıcandaki bu zararlı madde ne idi acaba?

Aradan 25-30 sene kadar geçti . Bir gün otobüste giderken,ön koltukta gazete okuyanın gazetesine gözüm çarptı. Şöyle yazıyordu:” Patlıcanda nikotin var” Kafamda ışıklar çaktı. İçimden,sevinerek ” Yıllarca aradığımı buldum” dedim.

Peki, faydalı yönü ne idi acaba? Yine aradan 3-5  sene kadar geçmişti. Okuduğum bir gazetede şöyle yazıyordu:” Patlıcan tansiyonu düşürüyor.” Evet, patlıcan vücuttaki tuzların dışarı atılmasını sağlayarak tansiyonu düşürüyormuş. Bilginiz olsun.

 

 

Bu yazı SAĞLIK kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>