PUT’A TAPTIĞINDAN HABERİ OLMAYANLARA

Şirk Allah’ı inkar etmek değildir.Allah’ın yanına-çevresine ortaklar,veliler ve yedek ilahlar koyarak Allah’ı,kudretini dağıtmış göstermektir.
Dinlerin ilk çağından beri insanlar,peygamberler vasıtası ile Allah’ı bilmiş,O’ndan daha yükseği,daha ötesi olmayan bir ilah olduğunu kabul etmiş.Sonra şirk koşanlar,hep O’ndan aşağılardan bir takım veliler,koruyucular tutmak istemişlerdir.Bu yüzden tarihler boyunca,Allah’tan başka velilere,emir sahiplerine tutunanlar “BİZ ONLARA ANCAK,BİZİ ALLAH’A DAHA ÇOK YAKINLAŞTIRSINLAR DİYE İBADET EDİYORUZ”DERLERDİ.
Hz.Muhammed(s.a.v.)zamanında kafirler,Kabe’deki putlara yönelip namaz kılarlardı.Bu putların en büyüğü “LAT” ismindeki puttu.Lat,arapların hac zamanında hacca gidenlere yiyecek ve su dağıtan,onlara yardım eden iyi bir insandı.Bu insan ölünce,çok sevilip sayıldığından,O’nu anmak ve unutmamak için heykelini yaptılar.O insanı Allah ile aralarına
bir nevi aracı koydular.Diğer “Menat,Uzza,Habel”adındaki putlar da buna benzer iyi insanlardı.
Günümüzdeki çoğu müslümanların durumu da aynıdır.Bakın bu konuda Kur’anda neler yazıyor:
ZUMER SURESİ-3.AYET: Dikkat et,halis din yalnız Allah’ındır.O’nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler:Onlara,bizi sadece ALLAH’A YAKINLAŞTIRSINLAR diye kulluk ediyoruz,derler.Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir.Şüphesiz Allah, yalancı ve inkarcı kimseyi doğru yola iletmez.
ZUMER SURESİ-38.AYET: Andolsun ki onlara:Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, elbette “Allah’tır” derler.De ki:Öyleyse bana söyler misiniz?Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah’ı bırakıp ta taptıklarınız,O’nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut Allah,bana bir rahmet dilerse,onlar O’nun bu rahmetini önleyebilirler mi?De ki:Bana Allah yeter.Tevekkül edenler,ancak O’NA GÜVENİP DAYANIRLAR.
ZUHRUF SURESİ-9.AYET: Andolsun ki,onlara gökleri ve yeri kim yarattı?diye sorsan;”Onları şüphesiz güçlü olan,her şeyi bilen Allah yarattı”derler
MERYEM SURESİ-81.AYET:Onlar,kendilerine bir itibar ve kuvvet (vesilesi) olsun diye Allah’tan başka tanrılar edindiler.

TEVBE SURESİ-31.AYET:(Yahudiler)Allah’ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını);(Hıristiyanlar)da rahiplerini ve meryem oğlu Mesih’i (İsa’yı) rabler edindiler.Halbuki onlara ancak tek ilaha kulluk etmeleri emrolundu. O’ndan başka tanrı yoktur.O,bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır.

YUNUS SURESİ-18.AYET:Onlar Allah’ı bırakıp kendilerine ne zarar ne de fayda verebilecek şeylere tapıyorlar ve: Bunlar, ALLAH KATINDA BİZİM ŞEFAATÇILARIMIZDIR, diyorlar. De ki:”Siz Allah’a göklerde ve yerde bilemeyeceği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?Haşa! O, onların ortak koştuklarından uzak ve yücedir.

ANKEBUT SURESİ-61.AYET:Andolsun ki onlara:”Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?” diye sorsan,mutlaka, “Allah” derler.O halde nasıl(haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

ANKEBUT SURESİ-65.AYET: “Gemiye bindikleri zaman,dini yalnız O’na has kılarak(ihlasla) Allah’a yalvarırlar.Fakat onları salimen karaya çıkarınca,bir bakarsın ki,(Allah’a) ortak koşmaktadırlar.

YASİN SURESİ-23.AYET:”Ondan başka tanrılar mı edineyim? O çok esirgeyici Allah,eğer bana bir zarar dilerse onların(putların) şefaati bana hiç bir fayda vermez,beni kurtaramazlar.”

YASİN SURESİ 74.AYET:”Onlar, yardım göreceklerini umarak Allahtan başka ilahlar edindiler.

FATİHA SURESİ 5.AYET:”İyyekenağbudu ve iyyekenestain”

Açıklama:”YALNIZ SANA İBADET EDER VE YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ

YARDIM, YALNIZ ALLAH’TAN DİLENİR. ÖLÜDEN,DİRİDEN,TÜRBEDEN,VELİDEN DİLENMEZ.

Bu yazı DİN BİLGİSİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>