GÖSTERİŞ İÇİN KURBAN KESENLERE

Daha önce, gösteriş için namaz kılanları ve oruç tutanları yazmıştım.Şimdi de gösteriş için kurban kesenleri yazacağım.
Bayramda kurban alımı,kesimi,paylaşımı,dağıtımı bir telaştır insanlarda.Kiminin niyeti güzeldir(Allah kabul etsin). Kimi,konu komşu “Kesmedi”demesinler diye;ayıplanıp aşağılanmamak için,borç harç istemiye istemiye “İşte ben de kestim görün,beni iyi insan bilin”diye keser.
Kimi hakkıyla gönülden dağıtır(Allah kabul etsin).Kiminin evinden et çıkmaz,tamamı kavurma yapılıp bidonlara basılır.Daha nice tantanalar…Uzatmıyalım gelelim öğünme mevzularına:Kurban telaşı biter ortalık sakinleşir.Bu sefer insanın içindeki şeytanın telaşı başlar.Kestiği kurbanla öğünmesi için,şeytan onu dürter durur.Başlar sağa sola sataşmaya.Kurban kesemeyen komşuya, eşe dosta “Niye sen kurban kesmedin? Sana kurban kesmek düşer…”gibi laflarla karşısındakini küçümser “Bak ben aslanlar gibi kestim “der gibi imalı imalı sözle vurur.Kurbanıyla için için öğünür.

1-Din bilgisinde, ibadetiyle öğünmeye “UCUB” denir.Ucub en büyük günahlardandır.
2-İnsanları küçümsemek,kendini beğenmek(kibir)dir.Kibirin yeri cehennemdir.

Sen onun bunun kazancının muhasebecisi misin? İnsanların kazandıkları görünür de; giderini,derdini,borcunu harcını gömek kimsenin işine gelmez.

BENİ ÜZEN OLAYLAR
Bazıları,”Falanca namaz kılmıyor,Ona kurban eti vermem diye kibirleniyor.

1-Allah kafire bile merhamet edip rızık veriyor.Sen neyine güvenipte Allahın sana verdiği rızkı Allah’ın kulundan esirgiyorsun?Allah yağmurlarım kafirlere yağmasın,güneşim kafirlre doğmasın diyor mu?..

2-Peygamber efendimizin(s.a.v) yahudi komşusu vardı.Kurban kestiği zaman yahudi komşusuna da kurban etinden verirdi.(işte gerçek islam dini bu) Hani peygamberin sünneti?..

O küçümsediğin insan Allah katında senden hayırlı olabilir.Bunu sen bilemezsin.Bir kutsi hadiste Allah der ki:” Benim velilerim,kubbelerimin altında gizlidir.Onları ancak ben bilirim.” Açıklaması: Benim öyle veli kullarım var ki,onları bazı kusur ve ayıplarla gizlerim.Görenler onları cehennemlik sanır.Onları siz bilmezsiniz,ben bilirim.

Kurbanını kesip,komşuya dağıtmadan olduğu gibi camiye götürenleri anlatmıyorum.En doğrusunu Allah bilir diyerek yazımı bitiriyorum.

 

Bu yazı DİN BİLGİSİ kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>