ISLAK MENDİLDEN SONRA ELİNİZİ DURULAYIN

Ben bu yazıyı okuduktan sonra ıslak mendil kullanmıyorum. Bu bilgiyi, sizinle de paylaşmak istediğim için yazıyorum.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, ıslak mendillerin kimyasal madde barındırdığının unutulmaması gerektğini belirterek, “Bu yüzden ıslak mendil kullanıldıktan sonra mümkünse eller suyla durulanmalı” dedi.

“Islak mendili sıkarsanız içinden sıvı kimyasal çıkar. Islak mendil çok kullanılırsa bu kimyasallar elde veya deride birikir. Yiyecekleri tuttuğumuzda veya elimizi ağzımıza götürdüğümüzde de bu kimyasallar vücuda geçer.Uzun yıllar söz konusu kimyasalların vücutta birikmesi sağlık açısından olumsuzluk doğurur. Ancak ıslak mendillerin kullanımı, suya ve sabuna ulaşılamayan durumlarda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır.”

BEBEKLERDE PİŞİĞE DİKKAT

Prof. Gümrükçüoğlu bebeklerin alt temizliğinde de ıslak  mendil kullanımının yaygın olduğuna dikkat çekerek anneleri uyardı: “Özellikle pişik ve tahriş durumunda ıslak mendildeki kimyasallar, tahriş olmuş deriden kolayca vücuda geçebilir. Bunlar öldürmez ama cilt rahatsızlığını arttırır.”

Bu yazı SAĞLIK kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>